hamburger
×
Digit General Insurance Logo
Powered By Digit
Switch to Digit Insurance

Quick Claim Process

Affordable Premium

What is the Cost of Living in New York in 2025?

What is the Average Cost of Living in New York?

The average cost of living in New York per month for a family of four is $ 7,800, and that for a single person is $ 5,300. Furthermore, the approximate cost of living in NYC for a student is $ 6,800. The table below illustrates the approximate monthly expenditures in New York:

Area of Expense Cost
Rent $3,000 - $4,000 per month
Entertainment $15 - $150 per month
Groceries $3 - $12 per month
Transport Up to $130 per month
Utilities $150 - $300 per month
Schooling of children $15,000 - $50,000 per year

Cost of Living in New York for Bachelors

Regarding a Bachelor, the average cost of living in New York City typically comprises accommodation, utilities, groceries, entertainment, transportation, etc. The following table signifies some of the key expenditures:

Area of Expense Price Range
Accommodation $2,000 - $3,000 per month
Groceries $1.50 - $15 per month
Transport Up to $130 per month
Utilities $100 - $200 per month
Entertainment and Shopping $50 - $200 per month
Housemaid $100 - $150 per visit
Wi-Fi $50 - $100 per month
Bus Pass/Metro Pass $127 per month
Miscellaneous $50 - $100 per month

Cost of Living in New York for Students

The following table showcases some of the major expenditures associated with the cost of living in NYC for students:

Area of Expense Price Range
Rent (shared apartment) $800 - $1,500
Rent (single room PG) $1,200 - $2,000
Food (monthly) $150 - $300 per month
Transportation (monthly) $127
Utilities (monthly) $100 - $200
Wi-Fi $50 - $100 per month
Miscellaneous $50 - $100
Bus Pass/Metro Pass Monthly pass (MTA): $127

Cost of Living in New York for a Family

Being one of the world's most luxurious and costliest cities, New York provides a wide range of accommodation choices like skyscrapers, apartments, cottages, etc. The table below shows some of the key expenditures associated with the cost of living in NYC:

Area of Expense Price Range
Accommodation $4,000 - $6,000 per month
Groceries & Food $100 - $600 per month
Transport $150 per person per month
Utilities $150 - $300 per month
Entertainment & Shopping $100 - $200
Education & Daycare $20,000 - $50,000
Housemaid $100 - $200 per visit
Wi-Fi $50 - $100 per month
Miscellaneous $500 - $1,500 per month

Cost of Living in New York for Couples

The cost of living for couples in New York comprises expenditures for housing, utilities, food, transportation, entertainment, etc. Get a complete insight on this from the table below:

Area of Expense Price Range
1 BHK apartment for rent $3,000 - $4,500 per month
2 BHK apartments for rent $4,500 - $6,000 per month
Electricity bill $75 - $150 per month
Bus pass Monthly public transportation pass (MTA): $127 per person
Wi-Fi $50 - $100 per month
Groceries $400 - $600 per month
Meal for two $60 - $120
Housemaid $100 - $150 per visit
Miscellaneous $100 - $200 per month

Factors That Determine the Cost of Living in New York

The monthly expenditures in NYC are comparatively higher than in most cities worldwide. The following are the main factors that influence the average cost of living in New York:

 

1.  Accommodation

The sky-high housing market of New York is the primary reason for the high cost of living. The average cost of buying a property in New York is $ 4,04,000. NYC is a large city that is divided into boroughs, and the monthly rents of the living space vary from region to region. The table below shows the approximate monthly rent for different types of accommodation

Classification of Accommodation Rent Per Month
Studio $2,200
1 BHK $2,600
2 BHK $3,500
3 BHK $4,300

2.  Groceries

New York has several local markets and supermarkets from where one can buy affordable to premium grocery products. Even the cost of grocery items varies from region to region within the city.

Grocery Items Approximate Cost
Milk (1 litre) $1.33
White bread (1 loaf) $4.32
White rice (1 kilogram) $5.25
Eggs (1 dozen) $6
Cheese (200 grams) $15
Chicken breast (1 kilogram) $17
Apples (1 kilogram) $6
Bananas (1 kilogram) $3.75
Oranges (1 kilogram) $8
Tomatoes (1 kilogram) $7
Potatoes (1 kilogram) $4
Onions (1 kilogram) $4

3. Transportation

New York's public transportation system is one of the world's most comprehensive systems. The maximum number of residents in NYC commutes to their institutions and workplaces using public transport, walking or biking.

Fuel Cost/Transportation Service Approximate Cost
One-way ticket (public transport) $3.50
Monthly pass (public transport) $140
Taxi 1 km normal tariff $2.50
Price of diesel (as of 21st July 2024) $ 1.15 per litre
Price of gasoline (as of 21st July 2024) $ 1.10 per litre
Cabs (minimum cost) $2.70

4.  Utilities

The basic utilities such as electricity connection, gas supply, mobile prepaid and unlimited internet package impact the cost of living in New York per month. Nevertheless, the cost of utilities widely varies depending on an individual's personal preferences, the housing type and the apartment lease agreement.

Utilities Approximate Cost
Electricity, cooling, heating, water, garbage $175
Local prepaid mobile tariff (1 min) $0.15
Unlimited internet package $70

5. Entertainment and Leisure

There are numerous options to entertain yourself in this megacity. On weekends, the subway platforms across NYC become stages for different kinds of dance and musical performances. This is by far the cheapest mode of entertainment in the city. You can also visit a pub or a nightclub to enjoy yourself; however, these cost a lot of money.

Area of Expense Approximate Cost
1-month gym membership $100
1-hour rent for a tennis court $45
1 seat in a cinema hall $18
A meal in an affordable restaurant (1 person) $20
Three-course meal in a mid-range restaurant $100
McMeal at McDonald's $15

6. Childcare and Schooling

There are numerous reputed schools and universities in NYC that impart world-class education to students. The table below shows the approximate cost of schools and kindergartens in the city.

Schools and Childcare Approximate Cost
Preschool, private, full-day for 1 child $2,800
International primary school for 1 child $45,000

Furthermore, the best schools in New York are mentioned in the table below

Name of School Curriculum
Avenues: The World School, New York Adapted
British International School (The) National Curriculum for England
Columbia Grammar and Prep School American
Dwight School (The), New York PYP
Horace Mann American
Nord Anglia International School of New York International Primary
United Nations International School Adapted

Tips on Reducing the Cost of Living in New York

Important Things to Know Before Moving to New York

Frequently Asked Questions